‘F-16 konusunda ABD ile imzalar atıldı’

AYDIN HASAN / Ankara – Bakanlık kaynakları, terör örgütü PKK/PYD/YPG/SDG’nin Ağustos ayına ertelediğini duyurduğu sözde yerel seçimlerle ilgili olarak şunları söyledi:

“Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Bakanımız bu seçimlerin yapılmaması noktasında gerekli uyarıları yapmıştı. Sözde seçimlerin ertelemeden ziyade tamamen iptal edilmesi gerektiği konusunda uyarmıştık. Terör örgütü tarafından yapılmak istenen bu sözde seçimler BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına, Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırıdır. Ertelenmesi değil tamamen iptal edilmesi uyarımızı yineliyoruz.”

ABD’den F-16 tedariki ile ilgili son duruma ilişkin de kaynaklar, “Sözleşmeler imzalanmıştır, detayları üzerindeki çalışmalar karşılıklı heyetler arasında görüşmeler vasıtasıyla sürdürülmektedir. Detaylar üzerinde verilecek kararlar sonrasında ortaya çıkacak ayrıntılar bilahare kamuoyu ile paylaşılacaktır” bilgisini verdiler.

Atatürk’ün 6 imzası

MSB, Türkiye Cumhu-riyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatının farklı dönemlerinde resmi kimliği ile unvanlarına dayalı olarak kullandığı 6 imzasının görüntülerini paylaştı. İmzalar, dönemlerine göre şöyle:

Birinci imza Atatürk’ün Çanakalle Savaşı sırasında Anafartalar Grup Komutanı olduğu 1915 yılına ait. 

İkinci imza 1919’da Mustafa Kemal Paşa’nın Temsil Heyeti Başkanlığı dönemine ait.

Üçüncü imza 1921 yılında Sakarya Meydan Muharebesi Zaferi sonrası döneme ait. Savaşın ardından 19 Eylül 1921’de TBMM tarafından Mustafa Kemal Paşa’ya Mareşal rütbesi ve Gazi unvanı verildi.

Dördüncü imza 1922 yılında Büyük Taarruz sonrası döneme ait. 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar Meydan Muharebesi ile Yunan orduları kesin yenilgiye uğratılmış ve zafer kazanılmıştı.

Beşinci imza 1928 Harf İnkılabı sonrası döneme ait. Atatürk’ün yeni harflerle attığı ilk imza.

Altıncı imza 1934’teki Soyadı Kanunu sonrasına ait. Mustafa Kemal, kanunun çıkmasının ardından Atatürk soyadını aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir