Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez Net Konuştu! Birden Artacak

Ekonomist Dr. Mahfi Eğilmez, Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Türkiye’nin 2024’teki ekonomi tahminleri üzerine kaleme aldığı yazısında dikkat çeken konulara değindi.

Uluslararası Para Fonu IMF, Nisan ayında yayımladığı Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nda “İstikrarlı ama Yavaş: Ayrışmanın Ortasında Dayanıklılık” başlığını attı.

Mahfi Eğilmez, “Türkiye’nin ekonomik büyüme tahminleri değişiklik göstermedi. IMF raporunda ülkelerin ekonomik büyüme tahminlerine yer verilirken, Türkiye’nin bu yıl ve gelecek yıl için büyüme öngörüleri değiştirilmedi” tespitinde bulundu

IMF raporunda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,2 oranında büyüme göstermesi beklendiği yazıldı. Rapora göre parasal sıkılaşmanın sona ermesi ve tüketimdeki toparlanmanın başlamasıyla birlikte 2024’ün ikinci yarısında ekonomik aktivitenin güçlenmesini öngörüldü.

IMF enflasyon tahminini bu yıl için yüzde 59,5, gelecek yıl için ise yüzde 38,4 olarak belirledi. İşsizlik oranının ise bu yıl ve gelecek yıl yüzde 9,6 seviyesinde olması bekleniyor.

Mahfi Eğilmez, son yazısını “IMF’nin 2024 Türkiye Ekonomisi Tahminleri Üzerine Düşüncelerim” başlığıyla gündeme taşıdı. IMF tahminlerine atıfta bulunurken dikkat çeken bir ifade kullandı. ‘Fal’ benzetmesi yapması okların buraya çevrilmesine neden oldu.

Mahfi hoca bu tercihinin sebebini ise “Mevcut dönemin belirsizliği nedeniyle doğru tahminlerin zorluğu” olarak duyurdu

Dr. Mahfi Eğilmez’in yazısında şu ifadeler yer alıyor:

“IMF, Türkiye’nin 2024 yılında yüzde 3 büyümesini öngörüyor. Benim tahminim ise biraz daha yüksek. Daha yüksek bir büyümeyi beklememin sebebi, Türkiye’nin henüz yeterince sıkı bir para politikası uygulamamış olması ve gevşek mali politikaları sürdürmüş.Bir yılda bütçe açığının ikiye katlandığı bir ortamda büyük bir düşüş beklemek doğru olmaz. Tüketim hızla devam ediyor ve büyüme büyük ölçüde tüketim temelli olduğu için, ayrıca bu yıl deprem harcamalarının artması gerektiği düşünüldüğünde, ben büyümenin yüzde 3,5 ile yüzde 4 arasında gerçekleşeceğini tahmin ediyorum.”

IMF’E GÖRE 2024’TE DOLAR KAÇ LİRA OLACAK?

IMF, 2024 için cari fiyatlarla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın 41.453 milyar TL olacağı tahmininde bulundu. Cari fiyatlarla ifadesi, enflasyonu içeren, arındırılmamış GSYH’yi ifade eder.

Bu, mal ve hizmetlerin satış fiyatlarının toplanmasıyla elde edilir; dolayısıyla bu fiyatlara o yılın fiyat artışları da dahildir. IMF’nin tahminine göre, bu miktarın dolar cinsinden karşılığı 1.114 milyar Amerikan doları…
Bunu kullanarak, IMF’nin yıllık ortalama dolar kurunu 37,21 olarak hesaplayabiliriz. Dolayısıyla IMF, 2024 yılında TL’nin dolar karşısında yüzde 57 oranında değer kaybedeceğini tahmin ediyor.
Bu tahmini yıl sonu kurlarına da uygularsak, IMF’nin 2024 yılsonu dolar/TL kurunu 47 TL olarak tahmin ettiği sonucuna varabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir